Svatební zvyky a tradice

Soňa Chocholatá před 8 měsíci

Svatba je spojená se zvyky, tradicemi a pověrami. Pojďme se podívat na ty nejznámější, které se odehrávají od začátku až do konce svatby. Inspirujte se a vyberte si tradice i pro svou svatbu.

Nevěstiny šaty

Podle zvyku původně z viktoriánské Anglie má na sobě nevěsta mít něco něco starého, nového, půjčeného a modrého. Ženich by měl nevěstu vidět až u oltáře, při svatebním obřadu. 

  • Něco nového je symbolem nového začátku, štěstí a úspěchu nevěstiných přání.
  • Něco starého je symbolem rodinné tradice, spojení s minulostí.
  • Něco půjčeného je symbolem spojení s rodinou a přáteli, kteří budou při nevěstě stát.
  • Něco modrého jako symbol lásky a věrnosti.

Špalír a házení rýže

Potom, co si ženich a nevěsta řeknou ano a jsou oddáni, odchází špalírem, který vyprovází oddaný pár na společnou cestu životem. V tento okamžik přichází na řadu taky známé házení rýží, které má být symbolem bohatství a plodnosti.

Chomout a koule

Jenom někde je tato tradice dodržována. Ženich po obřadu dostane od svých kamarádů na krk koňský chomout, ten je symbolem svázání manželstvím. Pořádně těžká vězeňská koule se ženichovi připoutá k noze a ženich poté uplácí své nejlepší kamarády, které ho do téhle šlamastyky dostali. Postupně za každou papírovou bankovku si vybírá ze svazku klíčů nebo nářadí, a nevěsta se ho snaží osvobodit. Tato tradice symbolizuje sounáležitost a společnou cestu životem.

Zametání střepů

Stále dodržovaná a oblíbená stará dobrá tradice. Po příchodu na hostinu se servíruje přípitek, po němž personál (nebo někdo jiný) upustí na zem talíř. Úkolem novomanželů je společně uklidit střepy s pomocí smetáčku a lopatky. A podle toho, jak jim to jde, se má usoudit, jak se jim bude dařit v manželství.

Přenášení přes práh

Ženich přenáší nevěstu přes práh na prahu svatební síně, restaurace nebo na prahu společného domova. Pod prahem mají být zlí duchové a manžel na ně má vyzrát tím, že práh překročí a svou ženu před nimi ochrání.

Polévka z jednoho talíře

Společné jezení polévky z jednoho talíře a s jednou lžící je známý zvyk, bez kterého by se žádná svatba neobešla. Ženich krmí manželku a ona jeho (mohou při tom být svázání bílým ubrusem), je to test spolupráce v manželství, jakýsi symbol společného života. Tradičně se podává vývar. Nejlépe jim dát k dispozici děrovanou lžíci, ať to nemají zas tak jednoduché.

Krájení svatebního dortu

Nějakou chvíli po svatební hostině nastane pravý čas ke krájení svatebního dortu, i to je stále dodržovaná a oblíbená tradice, která symbolizuje vzájemnou pomoc a společné dělení. Nůž při krájení drží nevěsta, ženich má svou ruku položenou na její. A aby to nepřineslo novomanželům smůlu, musí ho ochutnat každý host.

Společné krájení svatebního dortu

První tanec novomanželů

První tanec na svatbě patří novomanželům. Většinou to je jejich oblíbená píseň, bývá to romantická, pomalá skladba. Dvojice tančí na parketu před všemi svatebčany, kteří kolem nich vytvoří zamilovaný kruh a pohybují se s nima do rytmu.

Házení svatební kytice

Nevěsta po obřadu za sebe hází svatební kytici mezi neprovdané dívky. Dívka, která ji chytí, se má do roka vdát. Většinou jde jen o menší kopii svatební kytice.

Házení svatební kytice

Počasí na svatbě

Slunce má vyjadřovat to, že manželství bude fungovat dobře (bez mráčku).

Déšť je symbolizuje to, že novomanželům padá štěstí.

Bouře znamená hádky v tomto manželství.

Jasná obloha má novomanželům přinést radost ve společném životě.

Sníh má přinést bohatství.

Únos nevěsty

Poněkud bizarní tradice, která může být skvělým pobavením, ale také může narušit svatbu. Jde o to, že parta ženichových kamarádů tajně unese nevěstu (do blízkého baru) a ženichovi ji předá až zaplatí výkupné, jímž je útrata za alkohol. Je důležité únos nevěsty nejprve s někým domluvit, aby nedošlo k nedorozumění a obavám o skutečné zmizení nevěsty.

Než se rozhodnete zařadit tradice do programu své svatby, zvažte, jestli vám místo a časový harmonogram umožňují tyto tradice realizovat. Je vhodné se o výběru tradic poradit se svatební koordinátorkou nebo s někým, kdo má zkušenosti.

bez komentáře

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Všechny položky je nutné vyplnit.