Svatební dort

Soňa Chocholatá před 1 rokem

Ať milujete sladké nebo ne, svatební dort je jedna z tradičních položek, která nesmí na svatební tabuli chybět. Nezapomínejte na to, že právě dort patří mezi ikonické prvky svatby a stává se středem pozornosti v době, kdy dochází k oficiálnímu rozkrajování dortu nevěstou a ženichem.

Máte ucelenou představu, jak by měl dort vypadat? Nebo stále brouzdáte po internetu a hledáte ten, který zaujme svou jedinečností a nezapomenutelnou chutí?

Při výběru nezapomeňte na jeden ze základních faktů, a to čím složitější a větší, tím více si sáhnete do kapsy.  

Primárně si zodpovězte následující otázky, abyste si ucelili finální představu, kterou poté představíte cukrářskému profesionálovi:

  • Naháč nebo potažený?
  • Cupcake nebo dort?
  • Malý nebo velký?
  • Hranatý nebo kulatý?
  • Patrový nebo 1 velké patro?
  • Postavičky na dort nevěsta a ženich nebo vsadit na ovoce či marcipán?

Místo dortu cupcake?

Cupcake patří mezi oblíbené volby – nemusí se krájet, každý si vezme, co hrdlo ráčí. Nevěsta se ženichem si zakrojí horní patro, aby i s touhle verzí nepřišli o tradiční krájení dortu.  Jedná se o mnohem levnější, ale méně tradičnější variantu.

Velikost dortu

Při volbě velikosti rozhodně berte v potaz počet svatebních hostů. Určitě by bylo nemilé překvapení, kdyby dort dostalo prvních 40 hostů a na dalších 20 už by nezbylo. 

Lepší přebytek, který se přibalí do výslužek, než faux pas: „Bohužel už nezbylo, ale tamhle si můžete vybrat ze svatebních zákusků.“

Hranatý dort?

Vyvstává další otázka: oválný, hranatý, ve tvaru srdce, podkovy nebo kulatý – na to je odpověď zřejmá. Z praktického hlediska hranatý dort nasytí více hostů, z estetického zase kulatý působí tradičně, ostatní tvary pak originálně.

Pokud jste ale příznivci kulatých dortů, pak stačí udělat o pár pater víc, alespoň bude dort nepřehlédnutelnou ikonou  stolu.

Velmi často se na svatbách objevuje tzv. naháč – korpusový dort, který není potažený žádnou hmotou, většinou z kakaového těsta, lehce pocukrovaný pro dokonalý kontrast barev a ozdobený lesním ovocem. Potažený zase působí krásně elegantně a dá se velmi umělecky nazdobit.

Tak po kterém sáhnout? Ať ten nebo ten, každý vypadá slavnostně a naprosto dokonale.

Jednoduchý svatební dort naháč

Návštěva profesionálního cukráře

Cukráře si zamluvte dostatečně dlouho dopředu, protože jakmile se jednou dostanete do koloběhu zařizování, už pak přestáváte stíhat a snažíte se rozložit čas tak, abyste něco nezmeškali a zároveň stihli oslovit všechny dodavatele svatby. Pak se totiž může jednoduše stát, že vám většina profíků bohužel sdělí, že neví, kam dřív skočit a bohužel.

Při zadávání poptávky u profi cukráře se domluvte na fixní ceně, aby se Vám náklady nečekaně nezvýšily za tyhle a tyhle ozdobičky, nebo špatně spočítaný materiál, apod.

Alespoň máte finální cenu, kterou si pak rovnou zapíšete do svatební kalkulačky a náklad už počítáte za uzavřený. Stejně tak si odškrtnete jednu nutnou položku z nutných úkolů ve svatebním diáři.

Pokud Vám tedy nepřipravuje dort maminka, babička, nejlepší kamarádka, tak si připravte několik tisíc. Většinou se platí za kila, takže logicky čím větší, náročnější a nazdobenější, tím dražší.

Inspirujte se bohatou nabídkou dortů

bez komentáře

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Všechny položky je nutné vyplnit.