5

Svatební den z pohledu fotografa

Alena Zachová před 8 měsíci

Poprosili jsme fotografa Radka Vandru, aby se s našimi čtenáři podělil o tom, jak probíhá svatební den z pohledu fotografa – není to opravdu žádný med!

Je to tu! První lidé se pomalu sjíždějí a nervozita mírně stoupá. Minimálně z fotografa však nemusí! A to hlavně díky pečlivé přípravě všech detailů na předsvatební schůzce a vzájemnému oťukání se na předsvatebním focení.

Vy už se tak z tohoto pohledu nemusíte vůbec o nic starat a já budu vždy ve správný čas na správném místě.

portréty

Vhodně zvolené místo a čas vykouzlí nezapomenutelné fotky.

Snažte se zbytečně nestresovat z toho, že ne každá drobnost vyjde podle vašich původních plánů. Dost pravděpodobně budou i nějaká drobná zpoždění oproti harmonogramu. I přesto je to váš výjimečný den a je potřeba si ho užít! Těch detailů, které vás trápí, si totiž většina svatebních hostů ani nevšimne.

Ranní přípravy

Na místo přijíždím mezi prvníma, abych stihl zachytit celý den od samého začátku a naladil se na správnou notu.

Dopoledne bývá ve znamení finálních příprav, jako třeba líčení a česání nevěsty, oblékání obou snoubenců, strojení hostů a automobilů. V mezičase je prostor na focení detailů, a to především prstýnků, se kterými si moc rád „vyhraji“ – baví mě vymýšlení jejich kreativního ztvárnění. Dále přicházejí na řadu šaty, boty nebo kytice.

zásnubní prstýnky

Zachycení prstýnků před svatbou dokresluje autentičnost vašeho dne.

Obřad

Na místo obřadu vyrážím obvykle pár desítek minut před svatebčany, abych si znovu prošel všechna předem vytipovaná místa na focení s ohledem na světelné podmínky a neponechal nic náhodě. Často si prohlédnu i samotné místo pro obřad a nafotím výzdobu před příjezdem hostů. O chvilku později se už začne blížit svatební kolona a hlasité troubení z dálky je pro mě jasným signálem pro začátek akce.

Pak už to jde všechno hrozně rychle dobrá zpráva ovšem je, že i po nervech a nervozitě! Příjezd kolony, vystoupení snoubenců, stříhání občanek, příprava na samotný ceremoniál… A už hraje hudba! Do obřadní síně začínají vcházet ti nejdůležitější aktéři. Pár dojemných a upřímných slov, prstýnky, polibek (užijte si to a nespěchejte, letmý polibek trvající ani ne vteřinu není pro fotografa jednoduché zachytit:)), přípitek a gratulace!

Jakmile mám všechny důležité fotky z obřadu, oddechnu si a okamžitě pro jistotu zálohuji paměťovku. Jistota je jistota.

3

V podvečerním světle vznikají ty nejkrásnější fotky.

Mobily do kapsy, prosím

Mám na vás, snoubence, jedno obrovské přání. Poproste svoji rodinu, příbuzné, kamarády a známé, aby nechali své foťáky a mobily v kapsách a užili si tyhle neopakovatelné chvíle s vámi naplno.

Já vám ty fotky potom pošlu, slibuji. 🙂 Určitě se shodneme, že nechcete mít půlku z hostů schovaných za displejem nebo mít při romantickém prvním polibku v záběru několik natažených rukou s mobily. 🙂

Občas v takových chvílích musím, ač nerad, použít ostré lokty, protože tyhle okamžiky trvají jen pár vteřin a už se nebudou opakovat. A byla by docela škoda, kdybych neodevzdal klientům některé z těch nejdůležitějších fotografií jen proto, že si nějaká dáma přede mnou zrovna točila Stories na Instagram a chtěla mít lepší záběr…

Skupinové fotky

Hned po obřadu většinou začínám fotit skupinky, než se někteří z hostů stačí rozutéct na všechny strany. Jako fotograf mám připravený seznam skupinek, na kterém jsme se dohodli už na předsvatební schůzce, a také domluvenou pomocnou ruku v podobě koordinátora, což není nikdo jiný, než váš blízký člověk, který zná co možná nejvíce lidí ze všech hostů.

Moc mi pomáhá v tom, že svolává ty správné lidi pro aktuální skupinku a pozorně kouká, jestli se někdo nezatoulal a nechyběl by tak na fotce. Zároveň si dle seznamu už dopředu připravuje další skupinky, abychom to zvládli co nejrychleji. Buďme k sobě upřímní – focení skupinek není pro hosty zrovna nejzábavnější částí svatby, tak je potřeba jim to co nejvíce zpříjemnit.

4

Zachycení uvolněné atmosféry téhle skvělé party.

Portréty novomanželů

Portrétní focení je pro čerstvé novomanžele první chvilkou oddechu. Nemám rád žádné nucené strojení a umělé pózování, proto většinou vyrážíme na procházku do přírody, kdy cestou novomanžele jen lehce navádím k tomu, co by mohlo vypadat kompozičně hezky a fotíme jen to, na čem se shodneme.

A kdy vyrazit na portrétní focení? Z fotografického hlediska je nejlepší světlo zhruba hodinku před západem Slunce. Nicméně chápu, že v té době už se většinou chcete bavit a ne řešit ještě další další focení.

Proto vyrážíme ve většině případů hned po skupinkách a hosté jdou mezitím na raut nebo na připravenou zábavu. Má to obrovskou výhodu v tom, že než si všimnou, že tam novomanželé nejsou, jsme většinou zpátky.)

7

Chvíle oddychu pro novomanžele při focení svatebních portrétů.

Druhou variantou je rozdělení portrétního focení do dvou bloků – po skupinkách nafotíme první část, za půl hodinky jsme zpátky a v podvečer druhou část.

Pouze večerní focení už není tak časté, ale občas ho také realizujeme. V tomto případě už bývají novomanželé uvolnění, ale je potřeba ohlídat, aby nebyli uvolnění až moc. 🙂

Hostina

Hostině předchází tradiční zametání rozbitého talíře, případně některé z vykupovacích her. Ty bývají doprovázeny různými vtípky a naschvály, díky čemuž se po formálním obřadu všichni uvolní a začínají se opravdu bavit. Kromě toho čeká na fotografa ještě jedna důležitá chvíle, kterou je slavnostní proslov a přípitek.

Během samotné hostiny už pak fotím jen vzájemné krmení novomanželů a na nějakou dobu se stahuji do ústraní. Jen málokdo by toužil po fotkách, kde má otevřenou pusu dokořán nebo se lžící v krku. 🙂

Je to chvíle, kdy znovu zazálohuji důležité fotky. Přitom všem jsem ale pořád ve střehu, aby mi neunikla žádná zajímavá momentka. Pokud jsou na svatbě děti, případně i psi, moc se nenajím. 🙂

5

Svatební momentky v sobě mají skryté kouzlo, které vám připomene pocity a emoce z dané chvíle.

Překvapení a hry

Už na předsvatební schůzce říkám snoubencům, aby dali moje číslo svým přátelům, kteří by mohli přichystat nějaké překvapení. Občas mě mrzí, že přijdu o překvápko, ale vždycky si musím opakovat, že tam jsem tu pro vás pracovně :). Díky tomu, že o něm budu vědět a budu s ním počítat, zase si to všecko můžu lépe promyslet a připravit tak, abyste z něj měli co nejlepší fotky.

Určitě už jste také viděli některé svatební hry, jako je například zvedání boty svojí nebo partnerovy v závislosti na tom, na koho více sedí připravené otázky. Stejně jako knedlíčková polívka, i tahle hra je snad na každé svatbě a stejně se jí člověk nepřejí!

Kamarádi totiž připravují své otázky pěkně „na tělo“ a bránice všech přítomných dostávají pořádně zabrat. A přesně tyhle momenty jako fotograf chcete do fotky dostat!

Dort

Krájení dortuuuu! No kdo by neměl rád sladké, že? Jako fotograf si ale musím ohlídat i další věci, než jen obrovskou chuť na dort. Potřebuji ho vyfotit ještě před tím, než do něj novomanželé zakrojí, a to ideálně na nějakém pěkném místě. Kreativita cukrářů někdy opravdu nezná mezí.

6

Na svatební tabuli nesmí chybět svatební dort.

První tanec

Jaká je pro vás nejromantičtější chvíle na svatbě? Pro mě je to určitě první tanec. Když spolu novomanželé poprvé tančí a venku už jen plápolají svíčky nebo hosté drží prskavky, má to neopakovatelnou atmosféru.

Mám na tom rád ty silné emoce, kdy si navzájem hledíte hluboko do očí a číší z vás upřímná láska. Tohle jsou ty přirozené momenty, ne křečovité pohledy a americké úsměvy do objektivu. 🙂 Já už si ten nejlepší úhel, odkud vás vyfotím, určitě najdu.

8

Focení při západu slunce dodá fotografiím tu pravou atmosféru.

Večerní zábava

Závěrečnou částí svatby, která se leckdy protáhne až do ranních hodin, je večerní zábava. Pokud se do teď hosté vzájemně neznali, tohle je ideální chvíle, kdy se prolamují ledy, všichni se baví, tancují a radují se. Jako fotograf při ní pořídím spoustu vtipných momentek, které vám později vyčarují úsměv na tváři.

radek_vandra_logo

foto@radekvandra.cz

bez komentáře

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Všechny položky je nutné vyplnit.