květen svatba jaro

Svatba v květnu, aneb k čemu jsou dobré pověry

Lucie Štočková před 9 měsíci

Už jste někdy slyšeli, že by člověk neměl mít svatbu v květnu? A víte proč?

Říká se to

Já moc na pověry nedám, ale tahle mě zaujala, protože shodou okolností budu mít v květnu svatbu.

Květen jsme nevybrali náhodou, ani na truc pověrám, ale čistě z praktického hlediska- chtěli bychom mít venkovní svatbu, ale zároveň je to nejzasší rozumný termín, kdy se ještě nebudu muset k oltáři kutálet a snad nehrozí ani porod (v tom případě bude naštěstí mezi svatebčany porodník a Thomayerka je přes kopec ).

Od stanovení termínu se neustále setkáváme s vystrašenými výrazy a opakovaně jsme poučováni o tom, že svatba v květnu je předem odsouzená ke katastrofě. Ptali jsme se proč a hádejte co jsme se dozvěděli. Nic. Zkrátka se to říká.

svatba, pověry

Květen je takový svatební pátek třináctého

Zimní děti měly smůlu

Až jeden kolega mi oznámil, že důvod je historický- děti počaté po květnové svatbě se rodí v zimních měsících, kdy ubývalo zásob jídla, a tak častěji umíraly. Nebo tak něco.

To zní vcelku logicky, ale pořád tomu něco chybí. Dubnová nebo červnová početí na tom přece budou podobně.

Máry sem máry tam

Protože se varování opakovala stále dokola, ale rozumné vysvětlení přišlo pouze jedno, navíc ne zcela uspokojivé, rozhodla jsem se trochu zapátrat. Strýček Google mě nenechal na holičkách, a tak jsem se konečně dozvěděla, jak to s těmi květnovými svatbami vlastně je.

Pověra praví „Svatba v máji, do roka máry.“ (Případně nevěsta na máry).

Ačkoliv jsem netušila, co máry znamenají, nezní to vůbec pozitivně. Naštěstí se díky skvělým internetům můžeme okamžitě dozvědět téměř cokoliv, a tak jsem se v zápětí poučila, že máry jsou nosítka na rakev. V překladu to tedy znamená, že pokud se budete brát v květnu, někdo, pravděpodobně nevěsta, do roka zemře. A to byste nejspíš nechtěli.

Pověra se datuje do 18. století, kdy byly květnové nevěsty a jejich ratolesti opravdu ohroženy na životě. Dříve bylo zvykem zabřeznout brzy po svatbě. Lidé byli mladí, plní síly a zřejmě děti neodkládali na později, až procestují svět, zahltí instagram fotkami a užijí si vlastní život bez závazků.

Pro květnové nevěsty to znamenalo hned dvojí riziko. V době vyžadující spíše odpočinek a klidnější režim, tedy na začátku těhotenství, musely tvrdě pracovat na poli, a často o miminko přišly, což mohlo nést různé komplikace, případně i smrt. Dalším problémem byly zmíněné zásoby jídla. Ty ke konci zimních měsíců ubývaly, a tak neměla budoucí maminka dostatek živin, byla oslabená, hubená a bez energie. Často proto porod nepřežila.

žně, svatba

Ani dřív to ženy neměly jednoduché.

Hlavně to nepřežeňte na žních

Tak. Teď už víte, proč Vás budou lidé od svatby v květnu odrazovat, a také co jim na to říct. I kdybyste totiž záhy po svatbě opravdu zapracovali na potomcích, žně za Vás zvládne kombajn a na přelomu zimy a jara mají supermarkety standardní otevírací dobu.

žně, svatba, pár, těhotná žena

Fotka na poli jistě miminku neublíží.

Je tedy rozumné mít svatbu v květnu?

Pověry stranou

Květen, lásky čas. Příroda se již probudila a začíná se ukazovat v plné síle. Stromy a kytky kvetou, ptáci zpívají, broučci a včeličky mají napilno. Hospodští oprašují zbytky prachu z venkovního posezení a pivo proudí po hektolitrech.

květen, jaro. příroda

Nezní to nádherně? Není to přesně ten čas, na který se všichni po zimě tak těší?

Květnové počasí navíc bývá takové ideální, tedy ani moc zima, ani horko. Samozřejmě může pršet, dokonce i sněžit. Jenže jak víme, počasí neporučíš.

Příznivé klimatické podmínky Vám, bohužel, nikdo nezaručí, a to dokonce ani když svatbu plánujete pár dní dopředu. Můžete ale počítat s určitou pravděpodobností. Například, že v lednu bude mráz a v červenci vedro. Květen zní jako dobrá šance, že nevěsta neumrzne a ženich nepropotí oblek včetně myrty.

Květnové termíny mají jednoznačně i další praktické stránky.

Svatbu v květnu přece nikdo nechce

Neaktuální pověry Vám v tomto případě mohou hrát do karet. 

Svatební sezóna teprve začíná. 

Matriky mají spoustu volných termínů. Není pravda, že je v květnu nejméně svateb v roce. Toto prvenství připadá spíše na zimní měsíce, zvláště leden. Je ale faktem, že květen nebývá oproti následujícím měsícům tolik vytížený.

Oblíbená svatební místa nejsou beznadějně obsazená. 

Svatební salóny mají dostatek šatů na půjčení či zakoupení.

Svatební koordinátorka má na Vaši svatbu více času a plánování jste zvládli přes dlouhé zimní večery.

Fotografové, kapely, cukráři, zlatníci, kadeřnice i květinářky jsou natěšení a plní energie. Všichni se Vám budou nadšeně věnovat, protože daný rok nebudete čtyřicátí v pořadí.

Výhod je mnoho, nevýhody žádné

Alespoň v obecném měřítku.

Na otázku, zda chcete mít svatbu v květnu, si musíte odpovědět sami. Teď už ale víte, že květnový termín není horší než jakýkoliv jiný.

Jen se to tak říká.

bez komentáře

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Všechny položky je nutné vyplnit.