hostina-zpevak

Proč mít na svatební party živou kapelu?

Tomáš Heřmanský před 7 měsíci

Skupina Jamr´s je šestičlenná, kompletně živá kapela, která původně vznikla jako doplněk olomouckého swingového orchestru New Street Band. Členové kapely se s námi podělili o několik tipů pro výběr kapely a na co si dát pozor, aby vše proběhlo k oboustranné spokojenosti.

Výběr správné hudby na svatební hostinu je jedním z oříšků při plánování. Jak ale poznat, co je zrovna pro vás to pravé?

image8

foto: Yvonn.cz

 Jednou z variant pro večerní bujaré zábavy je DJ. Jeho velkou výhodou je téměř neomezený repertoár, malé nároky na prostor a písně znějí přesně tak, jak je znáte. Často ale tato bezchybnost působí sterilně, a pokud sám DJ není osobnost a bavič, tak hrozí, že se hosté dost dobře neuvolní. Také už ne vždy platí, že je DJ levnější než kapela.

Pokud nechcete mít ze své svatební oslavy diskotéku nebo máte vztah k hudbě, bude pro vás mnohem vhodnější živá kapela. Zážitek z živé hudby je totiž mnohem silnější a kvalitnější. Správná kapela navíc dokáže odhadnout náladu hostů a přesně jim přizpůsobit repertoár v danou chvíli. Tím postupně vygraduje atmosféru tak, že se nejen pro vás stane vaše svatba nejlepší party vašeho života. Dobrou kapelu poznáte podle toho, že má před sebou vždy plný parket. 

image6

Jamrs, foto: Time4fun

Jak vybrat kvalitní kapelu?

V dnešní době u nás existuje obrovské množství svatebních kapel, často pochybné kvality. Proto jejímu výběru věnujte pozornost. Nekvalitní kapela totiž může vaši svatbu hodně rychle pokazit. 

Jaké obsazení?

Pokud chcete, aby měla kapela široký repertoár a písně byly zahrané ideálně tak, jak je znáte, vybírejte kapelu s obsazením minimálně čtyř muzikantů. Bicí, basa, kytara a klávesy jsou základ, bez toho bude vždy některým písním „něco chybět“. Dále je nutný zpěvák nebo zpěvačka, což může být zároveň pianista či kytarista v jedné osobě. V tom lepším případě je to samostatná osoba, která se díky tomu může volně pohybovat a být blíže k tančícím svatebčanům. Můžete ale zvolit větší obsazení s dechovou sekcí, což výsledný zvuk kapely ještě pozvedne a zážitek umocní. V neposlední řadě vám na svatbě může klidně hrát i swingový orchestr pokud pro něj máte místo. 

hostina-zpevak

Jamrs – Filip Tailor, foto: Lukáš Uchytil

Cena aneb kompromisy se nevyplatí

Není vždy pravda, že čím vyšší cena, tím lepší kvalita. Často to tak ale je. Dobrou pětičlennou kapelu seženete v současné době zhruba za 20 až 30 tisíc Korun. S každým dalším muzikantem se pak cena samozřejmě zvyšuje. Nabízet se vám budou ale i menší a tím pádem většinou levnější tělesa. Skupiny od jednoho do tří muzikantů hrají s midi podklady neboli na halfplayback. Je to typ tzv. „samohrajkových“ umělců, známých z levnějších hotelových resortů u moře nebo například Duo Yamaha. Kromě toho, že už i u nás vycházejí z módy, tak bývají jejich hudební podklady a často i zpěv nevalné kvality. I když existují i světlé výjimky. Rozhodně se tedy vyplatí připlatit si za kompletně živou kapelu. 

image4

Jamrs, foto: archiv kapely

Jak poznat kvalitu?

Nejlepší je vždy začít doporučením od svých známých. Ale i v případě, že takové doporučení dostanete, si kapelu dobře proklepněte. Na jejím webu či facebookovém profilu by měla mít dostatek ukázek svého hraní. Ideální jsou živé záznamy jejich vystoupení, kde můžete nejen slyšet, zda zpěvačka nezpívá úplně falešně, ale i vidět, jestli a jak komunikují s tančícími hosty a zda na ně vůbec někdo tančí. Podle toho poznáte, že umí rozproudit zábavu. Zpozorněte, pokud má skupina k poslechu pouze studiové audio nahrávky a nikde nemůžete dohledat živé vystoupení. Ve studiu se dá opravit téměř cokoli. 

image7

Jamrs, foto: Debora Loučková

Repertoár

Zde se kapely často liší a je jen na vašem hudebním vkusu, pro kterou se rozhodnete. Muzikanti mívají většinou svůj repertoár dostupný na webových stránkách. Pokud si nejste jistí, zeptejte se. Není nic horšího než se těšit na Trezor od Karla Gotta a až během oslavy zjistit, že tuto píseň kapela neumí. Nebo když máte většinu hostů ze zahraničí a kapela dvě třetiny večera hraje českou rockovou klasiku. Z vystaveného repertoáru také primárně vybírejte píseň pro svatební tanec. Pokud máte svou vlastní oblíbenou píseň, poproste kapelu, aby se ji pro vás naučila. Pokud to jejich možnosti dovolí, jistě vám vyhoví. Takovou výjimku s nimi ale konzultujte ideálně měsíc dopředu, aby se stihli píseň naučit. A pokud chystáte místo ploužáku speciální choreografii, nechte si raději píseň přehrát reprodukovaně, aby zněla přesně tak, jako když jste se taneček učili. 

image5

foto: Yvonn

Na jak dlouho kapelu objednat?

Kapela vám na svatbě bude hrát většinou v rozmezí  4 – 7 hodin s přestávkami. Víc od nich nežádejte, pokud nejste ochotni si výrazně připlatit. Také myslete na to, že platíte za čas, který kapela na vaší svatbě stráví. Takže pokud plánujete hodinové divadelní představení nebo tombolu, neodečítejte tento čas od domluveného rozmezí. Tančit se na běžných českých svatbách hostům nechce dříve než po šesté hodině večerní, dříve kapela hosty spíše ruší u povídání nad dortem a kávou. Je ale možné tuto odpolední dortovou siestu podbarvit jemnou swingovou či jazzovou hudbou. Buď má kapela dost široký repertoár a zvládne i toto, nebo si pozvěte navíc ještě komornější swingové těleso, určitě neprohloupíte. A kdy by měla kapela přestat? Živé vystoupení je ideální ukončit kolem půlnoci. Z mnohaletých zkušeností vím, že v tu dobu je zábava na vrcholu a poté už bývá ovíněným hostům jedno, jestli hraje živý muzikant nebo počítač. Pokud chcete zábavu do ranních hodin, pozvěte si popůlnočního DJe. Jestliže vás limituje rozpočet, mějte po ruce slušné reproduktory a počítač. Věřte, že to kolikrát postačí. 

image10

Jamrs, foto: archiv kapely

Co zajistit, aby mohla kapela hrát

Hudbu vybírejte a bookujte s dostatečným předstihem. Ty nejlepší kapely totiž mívají zaplněné kalendáře i rok dopředu!
V ceně za kapelu bývá zpravidla i ozvučení, ale raději se předem zeptejte. Většina skupin disponuje základním zvukařským vybavením, se kterým pohodlně a kvalitně ozvučí menší sály či venkovní stany. Dále je nutné kapele vyhradit prostor. Ideálně vyvýšené pódium o velikosti alespoň 5×4 metry pro pětičlenné těleso. Realita bývá ale často jiná a kapely jsou zvyklé vejít se i na menší prostory.
Pozor dejte v případě, že plánujete celou oslavu venku. Kapela by vždy měla být pod střechou a mít pevnou podlahu. Palety a slunečníky opravdu nestačí.

Ideální variantou jsou pak i bočnice ze tří stran, nejlepší je velký stan, ve kterém jsou i stoly pro hosty nebo nějaký altán či pergola. I když totiž neprší, je velkým nepřítelem muzikantů rosa, která jim kondenzuje na strunách a elektrických nástrojích a může způsobit elektrické zkraty a zničení nástrojů. 

image9

foto: Yvonn

Předem si také rozmyslete, zda muzikanty pustíte k baru a na raut. Na běžných českých svatbách to bývá zvykem, ale pokud je vám to proti mysli, máte na to plné právo. Bude od vás ale fér to hudebníkům sdělit předem, aby s tím počítali a nehráli hladoví.
S ničím dalším, kromě přístupu k elektřině, už si ohledně kapely nemusíte lámat hlavu.

Pokud výběr kapely nenecháte náhodě a dobře zvolíte, těšte se na skvělou jízdu, která ve vás bude ještě dlouho rezonovat. Nezřídka se stává, že svatebčané navážou s hudebníky přátelský vztah či je následně vyhledávají na dalších veřejných akcích. Mezi živými muzikanty a hosty totiž během zábavy vzniká zvláštní a krásná chemie. Díky tomu se pak všichni dobře baví!

image3

Jamrs, foto: archiv kapely

Tento článek jsem pro vás napsala na základě zkušeností, které jsem získala během čtrnácti let působení ve svatebních kapelách. Moje kapela Jamrs je velmi žádaná po celé republice právě díky citu pro situaci, kvalitní a originální repertoár, profesionalitu a strhující show. Hraní nás totiž baví a pro dobrou zábavu svatebčanů ze sebe vydáme maximum!

image2

Jamrs, foto: Ladislav Mácha

bez komentáře

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Všechny položky je nutné vyplnit.