Jak vybrat snubní prstýnky, které už nikdy nesundáte

Soňa Chocholatá před 1 rokem

Okamžik, kdy vám váš milovaný navléká snubní prsten, patří spolu s jeho i vaším „ano“ k neopakovatelným vrcholům svatebního obřadu. A z dobrého důvodu.

Historicky a kulturně vyjadřují prsteny, které pořizuje ženich, jeho závazek a ochotu do vztahu se svou vyvolenou investovat. Což je také důvod, proč se mnozí muži kvůli koupi toho správného prstýnku i zadlužují. Chtějí jednoduše dokázat, že o vás opravdu stojí a že v nich získáte partnera, který se o vás dokáže postarat.

Snubní prstýnky

A tak není divu, že výběru snubních prstenů věnujeme opravdu velkou pozornost. V ideálním případě je totiž budeme nosit po zbytek života.

Jak vybrat správnou velikost snubního prstenu

Stará zásada „dvakrát měř, jednou řež“ je v tomto případě skutečně neocenitelná. Mohlo by se vám totiž klidně stát, že svůj prstýnek za pár měsíců ztratíte, pokud vám bude moc velký, nebo ho budete muset odložit, začne-li vás tlačit. Pozdější úprava velikosti je sice možná, ale nebývá zcela bez rizika a někdy zanechává stopy.

Pokud to tedy jde, zajděte si přímo ke zlatníkovi, který vám prsty změří a přesně řekne, jaká velikost vám bude vyhovovat. Celou věc totiž komplikuje i fakt, že někdo má větší klouby a musí počítat s nutností prstýnek občas sundavat. Zlatník vám poradí i se šířkou prstenu – pro delší a silnější prsty je vhodnější prsten širší.

Nemůžete-li se vypravit do zlatnictví, zkuste speciální měřítko obvodu prstenů. Je to plastový proužek, který lze objednat na internetu a kterým si obvod levého prsteníku můžete přesně změřit.

Nechcete-li prstýnek po zbytek života nosit na prostředníčku, krejčovský metr si schovejte pro jiné příležitosti.

Jak vybrat snubní prsten

Jak vybrat ten správný materiál

Klasickým materiálem pro výrobu snubních prstenů je zlato – ať už to žluté, nebo bílé. Zlato má řadu výhod: nereaguje s chemikáliemi, nekoroduje, nečerná. Ve spojení s diamantem představuje opravdu „zlatý“ standard snubního prstenu.

Vybírat však můžete i z mnoha jiných materiálů. V současnosti jsou velmi populární prstýnky z chirurgické či damaškové oceli, titanu, wolframu nebo dokonce z platiny. Zajímavou možností jsou i prstýnky dřevěné, které však mohou působit problémy ve styku s chemií a vodou. Pokud se vám ale dřevo líbí, k dostání jsou i prsteny z jiných materiálů s „dřevěným“ designem.

Pro skalní příznivce tetování je tu i možnost nechat si prstýnky vytetovat. Prsty jsou ale obecně pro tetování nevhodné. Navíc u nich hrozí, že vám po pár rozvodech žádné nezbudou.

Od zlatníka, nebo z internetu?

Jak už bylo řečeno, zlatník, šperkař či klenotník vám mohou s výběrem těch správných prstenů hodně pomoci. A někde vám je dokonce vyrobí přímo podle vašeho přání jako originál. Obrovskou výhodou je, že si prstýnky můžete i zkusit, potěžkat a ohmatat. Co vypadá dobře na obrázku, může v reálu působit úplně jinak.

Internet naproti tomu nabízí téměř nepřeberný výběr. Rozhodnete-li se z nějakého důvodu pro něj, rozhodně dávejte přednost známému výrobci a dobrým referencím před cenou či vzhledem. Nestojíte přece o snubní prsten, ze kterého vám kamínek vypadne po první sprše.

Výběr prstýnku

Výběr prstýnku nemá být stresující

Jistě, jistě, všechny víme, jaké může být blížící se svatba peklo. Jakou spoustu věcí je třeba zařídit, kolik příbuzných, kamarádů a dodavatelů obvolat, na co všechno myslet.

To všechno je pravda. Ale přesto si to zkuste užít. Vezměte svého milého za ruku a vyrazte do města. Zastavte se v nějakém tom zlatnictví a pak si zajděte třeba na kávu nebo na skleničku. A hlavně se mějte rádi. Pokud si všechny položky v klidu rozplánujete do svatebního diáře, rozhodně se v úkolech ani nákladech neztratíte.

bez komentáře

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Všechny položky je nutné vyplnit.