Svatební fotografie

Jak si vybrat svatebního fotografa

Tomáš Heřmanský před 9 měsíci

Poprosili jsme fotografa Radka Vandru, aby sepsal pár řádků o tom, jak vybrat kvalitního fotografa a nespálit se.

Fotky, video a prstýnky jsou to jediné, co vám bude po zbytek života připomínat váš výjimečný den. Fotografa je proto potřeba vybírat pečlivě, aby vám místo emocemi nabitých fotek nezbyly jen oči pro pláč. Ale jak na to? Svatbu mnohdy plánujete jen jednou za život a chcete, aby vše bylo perfektní.

3

Svatební prstýnky jsou to jedna z věcí, které Vám budou připomínat váš den navždy.

Svatebnímu focení se aktivně věnuji už několik let a za tu dobu jsem nasbíral spoustu zkušeností, o které bych se s vámi rád podělil a pomohl vám tak s výběrem fotografa.

Kdy začít shánět fotografa?

Ideálně co nejdříve. Základním stavebním kamenem je termín a místo svatby, od čehož se můžete přesunout k rezervaci dodavatelů služeb, jako je svatební fotograf, kameraman, DJ, atp.

připravená tabule

Kvůli místu svatby se často mění i termín svatby.

Profíci, kteří už mají ve svém oboru dobré jméno, mívají rezervované termíny na několik měsíců dopředu, někdy dokonce i na celou sezonu. A byla by škoda přijít o vašeho favorita jen proto, že to „necháte na potom“. A jak si vybrat toho pravého fotografa?

Za fotografa mluví jeho fotky

Největší váhu by pro vás měla mít fotografa tvorba. Každý z nich má svůj originální přístup a je na vás, abyste si našli přesně takového, který dokáže naplnit i vaše nejtajnější představy. Osobně mám moc rád fotky s příběhem, na které když se podíváte, vyvolají ve vás emoce a připomenou krásný zážitek.

1

Prohlédněte si portfolio fotografa a pokud máte stejný vkus, máte už téměř vyhráno.

Reference

Jakmile máte užší výběr fotografů, jejichž fotky se vám líbí, je dobré si o nich zjistit něco více. Je sice fajn, že daný fotograf umí krásně fotit, ale pokud bude nespolehlivý a nedochvilný, přidělá vám akorát tak vrásky na čele.

Zjistěte si proto nějaké reference, které fotografové často mívají přímo na svých stránkách, případně jej „vygooglujte“.

Pokud jste si už vybrali několik potenciálních kandidátů, nejlepší je zvednout telefon a fotografovi/fotograce zavolat. Ač se to na první pohled nezdá, fotograf vás provází celým dnem, zachycuje vaše intimní okamžiky nervozity, poslední přípravy i radostné finále. „Chemie“ mezi vámi je velmi důležitá, protože daný okamžik se už nebude opakovat. Vše musí klapnout na jedničku.

Stanovení rozpočtu

Cena je asi nejožehavější téma, ale schválně ho řadím až na konec toho, co by pro vás mělo být prioritou. Dát až několik desítek tisíc za fotografie se může zdát jako přemrštěná částka, ale je to to jediné, co vám (kromě krásných vzpomínek a nového manžela nebo manželky) zbyde.

Co se ve skutečnosti skrývá za výslednou cenou?

Na první pohled to může vypadat, že fotograf přijede, zafotí si, večer shrábne balík peněz a zbytek týdne se vyvaluje s drinkem u bazénu. To by byla hezká představa, co? I když, vlastně ani ne… Svatbou, která tvoří přibližně jen 20 % času z celé zakázky, to všechno teprve začíná.

Po celodenním focení svatby hned druhý den fotograf sedá do svého úkrytu za obří monitor, kde nejprve protřídí všechny fotky a vybere z nich ty nejlepší, aby následně jednu po druhé citlivě upravil. 80 % času tedy trávíme nad zpracováním fotek a přípravou fotoknihy a tisků.

KH-89

Příprava nevěsty v plném proudu.

Za tím, aby fotky nevypadaly jako rychlá selfie z iPhonu, je plno let zkoušení a učení se. Cenově se samotná technika (nejen fotoaparát, ale různé objektivy, odrazné desky či různé druhy blesků) pohybuje v řádu vyšších desetitisíců. Programy na editování fotek také nejsou zdarma a výkonné pc, které to vše utáhne, už vůbec ne. No a navíc fotograf musí na vaši svatbu nějak dojet, a na kole by to všechno s sebou neutáhl. Obecně vzato, fotograf je profesionál, který s sebou vláčí spoustu techniky a know-how, díky kterému vám může garantovat 100% úspěch vašeho dne.

Za svatební sezónu musí fotograf vydělat na tohle všechno + rezervu na zimu, kdy se moc svateb nekoná a taky něco málo na nájem, jídlo a nové ponožky.

Ne vždy bohužel platí, že vyšší cena = vyšší kvalita, ale u podezřele nízkých cen lze očekávat, že fotograf minimálně nebude mít zájem trávit s vašimi fotkami tolik času, kolik by si zasloužily, protože už mu to nebude vycházet finančně a je tu vyšší riziko toho, že to odflákne.

Nebo třeba jen nebude mít záložní techniku, protože na ní nemá prostředky. A když se pokazí foťák během obřadu, je to celkem průser.

Na jak dlouho si vzít fotografa?

„Mám si vzít fotografa jen na obřad, na půl dne nebo na celý den?“ Vždycky všem doporučuji rozhodně celodenní focení, a to z jednoduchého důvodu.

Během obřadu vznikne pouze několik fotek, ale ty nejlepší momentky bývají z doby, kdy už jsou po obřadu všichni uvolnění a baví se. Zároveň se snažím fotkami vyprávět příběh a nikoho by přeci nebavilo sledovat jen prostředek filmu.

V průběhu dopoledne si také na fotografa všichni zvyknou, nebudou ho brát jako vetřelce a budou tak na fotkách daleko přirozenější.

Fotky ze zákulisí svatby mají své kouzlo.

Proč by to měl fotit profík a ne strýček, který si koupil novou zrcadlovku?

Říká se, že fotografování svatby je jedním z nejtěžších žánrů fotografie vůbec. Kombinuje jich totiž hned několik dohromady. Od reportáže, přes detaily až po portréty. Vše musí klapnout takřka na „první dobrou“ a fotograf musí umět pružně reagovat na rychle se měnící světelné podmínky.

Naprostým základem je proto znalost vlastního foťáku, aby byl fotograf schopen v reálném čase přizpůsobovat jeho nastavení a nehledal během prvního polibku v menu to, jak zkrátit expoziční čas.

Další výhodou profíků jsou rozhodně zkušenosti. Díky mnoha odfoceným svatbám už vědí, kam se postavit, aby fotky vypadaly nejlépe, co mohou očekávat a být jednoduše ve správný čas na správném místě. Na rozdíl od strýčka také budou mít s sebou záložní techniku, pokud by se jim v průběhu dne něco porouchalo.

Je opravdu spoustu věcí, které se mohou při focení pokazit a které rozhodně nechcete řešit během své svatby, která se už nebude opakovat. Pokud vám tak na fotkách opravdu záleží, klidně si strýčka s novou zrcadlovkou pozvěte, ale jako druhého fotografa, kdy na sobě nebude mít to obrovské břemeno zodpovědnosti a když se mu fotky nevyvedou, nic se nestane.

Máte vybráno? Pojďme se potkat!

Svého fotografa byste určitě neměli poprvé vidět až přímo na svatbě, osobně bych vždy trval minimálně na předsvatební schůzce.

Předsvatební schůzka, aneb společně na dobrou kávu

Jak už jsme si říkali výše, webová prezentace může být vyladěná sebevíc, ale o povaze vám stejnak nejvíce prozradí až osobní kontakt a „chemie“.

Už jen fakt, kdy fotograf přijde o pár minut dříve nebo vás nechá čekat. Zda dorazí v tričku, kraťasech a kšiltovce nebo upravený v košili. I způsob komunikace vám napoví hrozně moc o tom, zda k vám fotograf přistupuje jen jako k příležitosti výdělku nebo zda mu na vás opravdu záleží a udělá vše pro to, aby vám co nejvíce vyšel vstříc.

Krom toho zde máte prostor se ptát, ptát a ptát. Na cokoliv, co vás zajímá. A pak se zase začnu ptát já. Chci přesně vědět, jak bude svatební den probíhat, kde se bude připravovat nevěsta a kde ženich, zda je svatba laděná do určitých barev (chci zapadnout mezi vás), jaké jsou vaše představy a přání o výsledných fotkách, co máte rádi.

2

Osobní setkání s vaším fotografem.

Čím více mi toho o sobě povíte, tím lépe se mi povede dostat do fotek ono „něco navíc”.

V neposlední řadě se na schůzce také řeší smlouva, která chrání jak vás, tak i mě jako fotografa a definuje rozsah práce + scénáře typu onemocnění a případný záskok, termín odevzdání fotek, atp.

Snoubencům tam vždy rád ukazuji fotoknihy, aby si je mohli prohlédnout v reálné podobě, protože fotky na papíru jsou úplně o něčem jiném, než na monitoru.

Předsvatební focení

Často se se snoubenci domlouvám na předsvatebním focení, kdy vyrážíme nafotit hezké portréty. Nejen, že snoubenci tyhle fotky následně využívají do svatebních oznámení nebo dekorací na svatbu, ale zároveň se zase máme šanci o něco lépe poznat ještě před dnem D.

Předsvatební focení

Zachycení jedinečných okamžiků zamilovaných párů.

A teď už hurá na svatbu!

Po všech těch dnech plánování, přípravách a formalitách konečně přichází den, ke kterému to všechno směřovalo! A kdybyste se chtěli zeptat na něco, co jste v článku nenašli, můžete mi klidně napsat. Budu se těšit! 🙂

radek_vandra_logo

foto@radekvandra.cz

bez komentáře

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Všechny položky je nutné vyplnit.