svatebí dekorace, love

Jak se ubránit nechtěné pomoci s přípravou svatby

Lucie Štočková před 10 měsíci

Všichni to známe oni to myslí dobře. Jenže vážně nevyžádaná pomoc s přípravou svatby stojí za to, abyste se v lepším případě navždy přestali bavit? 

Je velmi těžké najít hranici mezi dobře míněnou radou na základě vlastní zkušenosti a vnucování svých názorů. Patent na rozum sice neexistuje, ale to spoustu z nás vůbec netrápí. Každý přece už nějakou svatbu absolvoval, ať už jako svatebčan, nebo dokonce jako hlavní aktér. 

Náš názor je tudíž ten jediný správný a rozhodně nejlepší. Hloupé je, že se těchto jediných správných názorů obvykle sejde hned několik a navzájem se od sebe liší. Diametrálně.

Co s tím?

Zformulujte si vlastní názor. Vytvořte si představu, jak by měla, podle Vás, ideální svatba vypadat. K tomuto kroku je dobré přizvat partnera. Možná Vás jeho názor zas tak úplně nezajímá a stejně si to uděláte podle sebe, ale určitě nebude na škodu to zakamuflovat tak, aby to vypadalo jako “společné rozhodnutí”.

Partner je ovšem ten jediný člověk, kterému byste měli svoji vidinu přizpůsobovat. Vězte, že je to den Vás dvou. Ne Vaší maminky, natož tchýně.*

Pár, který se spolu neshodl.

Nejdůležitějsí je shoda s partnerem!


Vynechat je nemůžete/ nechcete, ale domluvit se vůbec není lehké!

A tak začínáte ustupovat. Jsou to maličkosti, na který nezáleží. Alespoň tak si to sami před sebou pokaždé znovu obhájíte. Navíc jim přece za tolik věcí vděčíte a oni pro Vás opravdu chtějí jen to nejlepší. Fakt, že v názoru na „to nejlepší“ poněkud rozcházíte je nepodstatný detail.

A najednou máte svatbu v kostele, kde dělá faráře Váš strýc ze třetího kolene, nevěsta má přešité šaty po mamince, ženich zase mysliveckou kamizolku, přijde se podívat celá vesnice a po obřadu se rituálně zabije prase.

To, že jste vegané, kteří nedávno konvertovali k budhismu, je, jak říkám, nepodstatný detail. A ti Vaši divní kamarádi by stejně dělali akorát ostudu!

tradiční svatební šaty,kroj

Dodržíte rodinné tradice, nebo se vydáte vlastní cestou?

Lze mít svatbu podle sebe a nepřijít o blízké?

Dobrá zpráva, jde to! A vlastně to není zas tak složité. Samozřejmě velmi záleží na individuálních rodinných vztazích, ale to už je téma spíše pro psychoterapeuta, nebo nájemného vraha.

Zkonkretizujte si představu, určete si mantinely a vymezte prostor všem těm co to s Vámi přece myslí dobře. Svatba je úžasná v tom, že není složité vymyslet bžilion úkolů a všechny je rozdat. Zaměstnejte svoje blízké a dejte jim pocit důležitosti!

Babiččiny koláčky jsou stejně lepší než ty z cukrárny a tchýně má tak ráda kytičky a ozdoby! Ideální! Zvlášť pokud si, stejně jako já, pletete slovo organza a gorgonzola. Maminka nesmí chybět u výběru šatů a tatínek má zcela jistě kontakt na nejlepšího distributora slivovice v kraji!

Pomoc s přípravou svatby, svatební cukroví

Vypadají úžasně, ale nebudou Vám ty domácí chutnat přece jenom lépe?

Nechte si s přípravou svatby pomoct! I když jen naoko

Zkrátka existuje spoustu detailů ( výzdoba, květiny, výběr dortu, či barevné zadání, …), nad kterými se budete muset, pokud se nechystáte vzít na tajňačku na Bali, zamyslet.

Zde je prostor pro všechny, kteří chtějí s přípravou svatby pomoct. Něco si rozhodnete sami, s něčím si necháte poradit, a pak už jen rozdáte instrukce kdo co a kdy ( dort i květiny někdo musí vyzvednout a do šatů se také nejspíš nenasoukáte bez asistence).

Vaši příbuzní a známí se nikdy nemusí dozvědět, že svatební salón nabízí dovoz šatů na místo zdarma, ani že výběr květinářství přímo v místě jejich bydliště není tak úplně náhoda. Bez jejich pomoci byste to přece nezvládli, ale protože jste rozumní a necháte si poradit, všechno šlape na sto procent.

Koordinátorka- klíč k bezstarostnému úspěchu

Pokud to máte doma složitější a přece jen by rozdání těchto zásadních úkolů nestačilo k všeobecnému veselí a uspokojení, přiberte svatební koordinátorku a všechno svádějte na ni.

Člověk, který se živí organizováním svateb je zvyklý na stres, nadávky, zklamání, změny na poslední chvíli i práci s lidmi různých nátur. Koneckonců od toho ji máte. Použijte ji jako Vaši osobní bariéru a nenechte se vtáhnout do nesmyslných diskuzí na téma “všechny ženy v naší rodině se vdávají v kroji po praprababičce Lidušce již po x generací”.

Koordinátorka je pomyslný hromosvod, který Vám pomůže překonat každou menší přeháňku, ale i případnou potenciálně fatální bouři.


Přenechejte starosti koordinátorce.

Přenechejte starosti koordinátorce.

Že to zvládnete bez ní? Určitě?

Možná….Ale o tom zas příště.

*Tyto dvě osoby jsou zmíněny naprosto náhodně, neexistuje zde žádná korelace s výsledky soukromého průzkumu na téma “Kdo Vám dokáže Váš den D zaručeně zkazit”. 

bez komentáře

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Všechny položky je nutné vyplnit.