image-4

Hudba na svatební obřad

Alena Zachová před 7 měsíci

Obřad a hostina jsou, co se hudby týče, dvě rozdílné disciplíny. Zatímco hostina by měla od začátku směřovat k bujarému veselí, obřad je citlivá a intimní záležitost bez ohledu na to, kolik lidí ji sdílí. A hudba je mocný nástroj, který tuto kouzelnou atmosféru umí dokonale povznést, ale i spolehlivě zabít. Věnujte proto pozornost výběru hudby na svatební obřad, i když se vám to na první pohled zdá nedůležité. 

První otázka, kterou byste si měli při výběru hudebního doprovodu položit, je zda chcete mít na svatbě živé muzikanty nebo reprodukovanou hudbu. Kvalitní živé provedení zpravidla vyvolá více emocí a hudebníci jsou schopni rychle reagovat na situaci a improvizovat. Navíc se nebudete muset spoléhat na techniku, která často přestane fungovat v ten nejméně vhodný moment. Nikdo z vašich svatebčanů se nebude muset rozptylovat pouštěním hudby a dodržováním programu obřadu či chystáním aparatury. Na druhou stranu, reprodukovaná hudba je samozřejmě levnější a prostorově úspornější varianta.

image

Jamrs, zdroj: Yvonn.cz

Pří výběru hudby dbejte na to, aby ladila s místem svatebního obřadu. Pro svatbu v kostele se skvěle hodí varhaník či pěvecký sbor. Zámeckou síni zase skvěle podtrhne zvuk smyčcového kvarteta. Svatba na louce má většinou nevýhodu absence elektřiny – tam je dobré volit akustické nástroje, jako je kytara, nebo si zkuste vybrat dodavatele, kteří mohou zajistit např. elektrocentrálu. Neznamená to ale, že by kytarista nemohl hrát na zámku, nebo smyčcové kvarteto v kostele.

image-1

Sbor Corale Žamberk, zdroj: Yvonn.cz

To, co váš svatební obřad udělá jedinečným, je výběr písní. I za deset let vám totiž konkrétní píseň může připomenout vaše chvilky u oltáře. Ale pozor! Ne každou skladbu je ale možné zahrát v jakémkoli nástrojovém obsazení. Pokud sníte o tom, že vám při příchodu k oltáři bude hrát Vivaldiho Čtvero ročních dob, neobjednávejte si varhaníka. A pokud ženich trvá na písni od Rolling Stones, je dost možné, že ji v podání smyčcového kvarteta ani nepozná. 

Hudbu a scénář obřadu si můžete naplánovat v podstatě jakkoli podle vašeho přání. Vždy je ale dobré to předem konzultovat s oddávajícím. Ten má totiž většinou má svůj zaběhnutý scénář a je jen na jeho ochotě, zda přijme ten váš. A pokud máte obřad spojený se mší, je konzultace s knězem nutná. Variant svatebních scénářů obřadu je mnoho. Zkusím vám proto dát tipy alespoň na některé z těch, s nimiž jsem se setkala během své praxe na českých svatbách. 

image-2

Jamrs, Zdroj: peggycotton.cz

Příchod

Příchod jednotlivých aktérů může být celý zahrnut pod jednu skladbu nebo může být rozdělen na více částí. V tom druhém případě mějte na paměti, že z vybraných písní stihne zaznít jen malá část. Tradiční variantou je samozřejmě Wagnerův nebo Mendelssohnův pochod. Na příchod ženicha ale může znít klidně jiná píseň, než na příchod nevěsty, nejlépe podle jeho výběru. Velmi hezky například vypadá Píseň pro tu jedinou od Jarka Nohavici. Nevěsta si pak vybírá svou oblíbenou píseň či výše zmíněný svatební pochod. Z těch netradičních se mi velmi osvědčila skladba Here comes the sun od Beatles, pokud máte rádi klasiku, chybu rozhodně neuděláte se skladbou Ave Maria

Proslovy

Po příchodu k oltáři si většinou bere slovo matrikářka. Nicméně musím zmínit můj malý tip z praxe – ideální je vložit před tuto oficiální část ještě jednu píseň, kterou budou všichni přítomní v tichosti poslouchat. Snoubenci mají čas uvolnit se, zvyknout si na prostředí a plně se zasoustředit na atmosféru svého jedinečného okamžiku. Ideální je, pokud jde o píseň, ke které mají snoubenci vztah, má hezký text o lásce a není příliš dlouhá. Za sebe doporučuji píseň Andělská od Zuzany Navarové nebo A Thousand Years od Christini Perri. Následující proslovy (oddávajícího, případně přátel nebo čtení z Bible) můžete nechat podkreslit hudbou. Atmosféru nádherně umocní například klavírní skladba z Forresta Gumpa či Yirumova River Flows In You.

image-5

Zdroj: Yvonn.cz

Slavnostní slib a výměna prstýnků

Po projevech přichází na řadu slavnostní slib. Ať už si řeknete jen „ano“ či máte v plánu odříkat delší variantu slibu, je dobré, aby to proběhlo v tichosti. Naopak výměnu prstýnků a první polibek může opět umocnit hudba, nejlépe pouze úryvek na asi 20 vteřin. Nádherně působí třeba první sloka písně You Are So Beautiful od Johna Cockera. Pokud jste veselé kopy, nechte si zahrát pohádkovou Já ti prstýnek dám. 

Podpisy, gratulace, odchod

Pokud nechcete, aby váš obřad uháněl jako splašený, doporučuji po slibech zařadit další píseň na poslech. Alespoň si v klidu uvědomíte, že je z vás vdaná paní a ženatý muž. Pokud ale na muziku tolik nejste nebo se nemůžete dočkat oběda či koktejlu, přejděte k podpisům. Čas potřebný k podpisu novomanželů, svědků a oddávajícího s matrikářkou zpravidla odpovídá jedné písni (pozor – skladby vážné hudby bývají mnohonásobně delší, než „běžné písničky“). Ta už nemusí být nutně dojemná, klidně může být i v rychlejším rytmu. Můžete zvolit třeba swingovou melodii Franka Sinatry I´ve Got You Under My Skin. Na odchod zvolte něco svižného, rázného a veselého. Buď to může být tradiční svatební pochod nebo například pochodově upravená píseň Can´t Help Fallin In Love od Elvise Presleyho. Nebojte se být ve výběru odvážní. Já už jsem novomanželům na odchodnou zpívala i Highway To Hell.

image-4

Fotka z naší svatební výzdoby (Zdroj: honzanyms.cz)

Jak už jsem zmiňovala, výběr písní musí jít ruku v ruce s hudebníky, které si vyberete. Výše zmíněné tipy vycházejí z mé vlastní zkušenosti, kdy zpívám většinou s kytarou či klavírem na civilních svatebních obřadech. Na druhou stranu, dneska už dobrá cimbálovka či smyčcové kvarteto zvládne zahrát i písně, které nespadají do jejich žánru. Repertoár s nimi konzultujte ideálně měsíc dopředu, aby se všechny vaše přání mohli naučit. A nechte si případně poradit, většinou mají zkušenosti s tím, co funguje a co ne. 

image-3

Cimbal Hell Band – moderní cimbálovka (Zdroj: kamilandsimona.cz)

bez komentáře

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Všechny položky je nutné vyplnit.