detail

Fotografova práce po svatbě

Alena Zachová před 7 měsíci

Fotograf Radek Vandra tvrdí: „Příjezdem domů fotografova práce nekončí, vlastně je teprve docela na začátku.“

Zpracování fotek

Z každé svatby si přinesu v průměru 1-2 tisíce fotek ze kterých potřebuji vybrat těch cca 150-300 nejlepších. V digitální době je úžasné to, že můžu nafotit velké množství snímků a mít tak jistotu, že zachytím opravdu ten nejlepší možný moment v dané chvíli.

Takovou sérii pak protřídím a ponechám jen tu pomyslnou „smetánku“. Nemusíte se tak bát, že bych smazal fotky, které byste si třeba rádi nechali. Všechny zajímavé fotky ponechávám, ale na druhou stranu bych vás nerad unudil hromadou téměř stejných sérií, které se liší jen o pár stupňů jinak natočenou hlavou babičky.

společná

Skvělý příklad jsou skupinové fotky.

Všechny vybrané fotky pak jednotlivě prochází pečlivou úpravou.

A úpravou teď nemyslím přehnané fotomontáže ve smyslu „žehlení“ pleti, dramatická změna proporcí apod. Ve většině případů jde hlavně o ořez, úpravu expozice (to, jak bude fotka světlá nebo tmavá), kontrastu a barev. Hodně zjednodušeně řečeno.

Edit není o tom, že překopete hnusnou fotku a kouzlem z ní uděláte hezkou, takhle to nefunguje. Můžete tím ale naopak z těch povedených dostat úplně to nejlepší.

Wedding

Změna kontrastu barev, dodá danému momentu úplně jiný ráz.

Kouzlo jménem RAW

Slyšeli jste někdy pojem „digitální vyvolání fotky“? Většina fotografů fotí do formátu RAW, což je v podstatě taková obdoba filmu z dob analogu. Tenhle soubor neobsahuje nic jiného, než surová data o světle ze snímače fotoaparátu a je nutné jeho „vyvolání“, abyste si fotku mohli prohlížet, poslat babičce nebo nechat vytisknout.

RAW má obrovskou výhodu v tom, že má fotograf celý postproces fotky ve svých rukou a nespoléhá na to, jak mu ji upraví samotný fotoaparát (ten v případě focení do JPG přebírá vyvolání fotky za vás).

fotografie

Formát raw zabírá více místa na paměťové kartě, proto můžete vidět, že fotograf jich má více a průběhu dne je vystřídá.

Tisk a kompletace

Jakmile jsou všechny fotky upravené, přichází na řadu tisk těch nejlepších, případně tvorba svatební fotoknihy, podle domluvy s novomanželi. Následně už zbývá všechny materiály zkompletovat do jednoho krásného balíčku, přibalit malé překvapení (opravdu vám nemůžu říct, co to je, to už by pak nebylo překvapení) a připravit se na setkání s novomanželi.

Schůzka a předání

Tramtadadááá! Předání fotek bývá hodně dojemné, novomanželům se při prohlížení fotek rychle vybaví všechny ty zážitky a vidět jejich radost je prostě k nezaplacení. Často to není jen o rychlém předání fotek… Věděli jste, jak dobře se u dobré kávy vyprávějí zážitky?

hrdlickovi-771

Zhodnocení celé svatby a radost novomanželů je pomyslnou třešničkou na dortu.

Uvidíme se při dalším focení

Mám obrovské štěstí na klienty, kteří si mě vybírají. Všichni byli zatím naprosto super (ťuk ťuk ťuk) a hodně z nich se stále vrací, ať už při těhotenském, rodinném nebo jiném focení, případně mě doporučují dále svým přátelům. A to je pro fotografa ta nejlepší vizitka a nejsilnější hnací motor kupředu, aby nezklamal jejich důvěru.

Spokojenost klienta je pro mě na prvním místě

Tahle práce nejde dělat jen pro peníze, aniž byste to nemilovali. A pokud to někdo zkusí, na fotkách to bude hrozně rychle poznat. Pro mě je nejdůležitější předat klientům fotky, které minimálně předčí jejich nejtajnější představy a přání. Spokojenost klienta je pro mě na prvním místě.

Radek Vandra

radek_vandra_logo

foto@radekvandra.cz

bez komentáře

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Všechny položky je nutné vyplnit.