druzicka_1

Družičky

Tomáš Heřmanský před 8 měsíci

Družičkami byly dříve podle pohanských tradic neprovdané dívky oblečené do podobných šatů, jaké měla nevěsta. To kvůli tomu, aby zmátly zlé duchy, kteří by mohli ohrožovat budoucí štěstí začínajícího manželství. V průběhu let se ovšem lidé stali méně pověrčivými, a přestože jsou družičky stále neodmyslitelnou součástí většiny svateb, jejich role je již odlišná. 

druzicka_1

Družičky vám pomohou od příprav až po den D.

Kdo se hodí pro roli družičky?

Kromě příbuzných dnes nevěsty pro tuto roli volí i své blízké přítelkyně. Výhodou je jistě to, že Vámi zvolené budoucí družičky představují pomoc při náročném svatebním plánování a organizaci. Svatební den pak tráví po boku nevěsty, které pomáhají s veškerou přípravou či v neočekávaných situacích.

Není však žádnou výjimkou, když se družičkami stanou malé holčičky. Jde nejčastěji o děti rodinných příslušníků nebo známých. Zde je plusem především pozvednutí atmosféry při pohledu na nemotorná děvčátka v nadýchaných šatech, která buď před nevěstou rozhazují květiny, nebo jí pomáhají nést závoj. Naopak nevýhodou se může stát neochota malých dětí při obřadu spolupracovat. 

male družičky

Pohled na malé holčičky v roztomilých šatech je k nezaplacení.

Jaké jsou jejich svatební úkoly?

Kromě toho, že jde o způsob, jak zahrnout své nejbližší přímo do obřadu, družičky by měly vypomáhat s výběrem svatebních šatů, s tvorbou seznamu hostů a zasedacího pořádku nebo rozesíláním pozvánek. Poslední dobou je čím dál tím víc populárnější i uspořádání rozlučky se svobodou nevěstě. Hlavní družička obvykle zastává i roli svědkyně.

Jaké pro ně vybrat šaty?

Pokud se rozhodnete vybírat šaty pro družičky současně s těmi pro nevěstu, budete mít záruku, že k sobě budete ladit. Zároveň je vhodné přizpůsobit šaty barevnému tématu, pokud Vaše svatba nějaké má. Jestli Vám družičkovské šaty zasáhnou i do svatebního rozpočtu už záleží jen na domluvě. Družičky (případně jejich rodiče) jsou obvykle ochotni na šaty přispět z vlastní kapsy, už jen proto, že je to pro ně velká čest Vám být v tento velký den nablízku.  

druzicka pri priprave nevesty

Sladit barevně šaty či nechat na výběru dané osoby?

Jak vybrat dárek pro družičky? 

Pokud se chystáte požádat některou ze svých kamarádek o to, aby vám šla za družičku, toto gesto jistě posunete na jinou úroveň, pokud se rozhodnete k žádosti přiložit malý dárek. Velmi oblíbené jsou náramky z květinové náramky, které si často nevěsta sama vyrobí. Můžete ale darovat třeba náramek či naušnice, kosmetiku, doplněk, kterým budete na svatbě ladit nebo třeba naplánujte společný výlet.

druzicka

Malá drobnost pro družičku potěší a pozvedne úroveň vašeho dne na nezapomenutelný.

Družičky tedy nemusí představovat jen další položku ve svatební kalkulačce, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale pokud tímto úkolem pověříte správné osoby, jde o velmi vítanou a užitečnou pomoc. Nejen, že Vám pomůžou prokousat se úkoly, které se nastřádají ve svatebním diáři, ale budou Vám po celou dobu organizace této slavnostní události oporou. A to je přece k nezaplacení!

bez komentáře

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Všechny položky je nutné vyplnit.